سفر در طبیعت ایران

گزارش و عكس از طبيعت و تنوع زیستی كم نظير ايران -- Touring to the nature of Iran

سفر به آبشار لاتون

 

آبشار بلند و زيباي لاتون در ۱۵کيلومتري جنوب آستارا قرار گرفته است. از لوندويل يك راه فرعی آسفالته به طرف روستاي كوته‌كومه وجود دارد كه حدود يك ربع زمان مي‌برد و بعد از آن هم حدود چهار ساعت پياده روی و کوهنوردی تا خود آبشار مي‌باشد. هواي منطقه تقريبا گرم و شرجي بوده و بهتر است در اوايل بهار يا اواخر زمستان اين مسير پيموده شود. همچنين در طول مسير حتما با يك گروه عبوري همراه شويد زيرا در ميان انبوه درختان، احتمال گم كردن مسير كم نيست.

۲۶ فروردین ۱۳۸۵- ساعت ۹ صبح لوندويل بوديم يك ربع بعد هم كوته كومه كه آخر مسير ماشين رو بود. من و آقاي جبلي (سيد) راه افتاديم طرف آبشار. يك مسير سه ساعته تا آبشار حسابي خسته شديم و عرق ريختيم. مسير هم شيب تندي داشت و هم هواي كمي شرجي بود. واقعاً مسير سختي بود. بعضي مواقع هم  از كنار رودخانه و جنگل مي‌گذشت كه مسطح بود و بالاخره ساعت يك عصر رسيديم به آبشار. خيلي جالب و تماشائي بود. گروههاي زيادي هم اونجا بودن. اكثراً به لهجه تركي خسته نباشيد مي‌گفتن (اورول مياسين). نكته جالب براي من حضور يك گروه از بچه‌هاي كم سن و سال بود كه به همراه معلمان خود تا كنار آبشار اومده بودن. جمع‌آوري گياهي كردم و حسابي عكس گرفتم. با يك گروه كوهنوردي هم آشنا شديم. مسير برگشت سخت‌تر بود چون عجله داشتيم. ماهيچه‌هاي من و زانوي سيد ديگه ناي راه رفتن نداشت. ساعت ۵ رسيديم پايين. عالي بود.

خانه‌هاي زيباي لوندويل:

آستارا

------

ابتداي روستاي كوته كومه:

كوته كومه

---

قسمتی از مسیر از کنار رودخانه و در میان جنگل می گذرد:

كوته كومه

------

مسجدی نوساز در بین راه که معمولا تعطیل است! :

 گيلان

----

تصویری زیبا از قله منحصربفرد آسبیناس و اکوتون جنگل و مرتع:

آسبيناس

----

آبشار بسیار زیبای لاتون:

 Waterfall latun

 ---

نمایی دیگر از آبشار:

آبشار لوندويل (لاتون)

---

اگر به مسیر آشنا نباشید احتمال گم شدن در بین این همه درخت بعید نیست:

جنگل بين راه

----

یه گیاه خوشگل در صخره های اطراف آبشار:

گياه اطراف آبشار

---

اینا هم تعدادی از دانشجویان به همراه خبرنگار صدا و سیمای گیلان هستند که در کنار آبشار با آنها دوست شدیم:

 آستارا Astara

گزارش کامل:

28/1/85 - مسافرت آستارا- خلخال

صبحانه رو نزديكاي قزوين خورديم. منجيل و رشت و بندر انزلي و آستارا.

ناهار كنار دريا نزديك آستارا خورديم يه آب تني هم كرديم خيلي ساحل خوبي بود. توي آستارا مستقيم رفتم ايستگاه تحقيقات فندق. ضد حال خورديم شديد. يه نگهبان به اسم هويدا حسابي حالمون رو گرفت و گفت كه جا ندارن و اتاق‌ها درحال رنگ‌آميزي است و خلاصه با كلي مشكلات و تماس تلفني مهمانسراي پره‌سر جور شد دوباره برگشتيم مسير را.

ساعت 9 رسيديم مهمانسراي كوچك تحقيقات جنگل در پره‌سر (پلمبرا) با خاطره بدي از آستارا و هويدا ! شام هم لوبيا و تخم‌مرغ و خواب !

صبح حركت به طرف آبشار لاتون. ساعت 9 صبح رسيديم لوندويل و بعد كوته كومه كه آخر مسير ماشين رو بود. احمد و شيخ برگشتن آستارا براي هماهنگي مهمانسرا و پنچري گرفتن و من و آقا نقي هم راه افتاديم طرف آبشار يك مسير 3 ساعته تا آبشار حسابي خسته شديم و عرق ريختيم واقعاً مسير سختي بود از كنار رودخانه و جنگل گذشتيم و بعد از يك مسير پر شيب بالاخره ساعت 1 عصر رسيديم به آبشار لاتون خيلي جالب و تماشائي بود. گروههاي زيادي هم اونجا بودن اكثراً يه لهجه تركي خسته نباشيد مي‌گفتن (اورول مياسين) مسير برگشت سخت‌تر بود. ماهيچه‌هاي من و زانوي سيد ديگه ناي راه رفتن نداشت ساعت 5 رسيديم پايين كم هم نيسان سواري كرديم. شب باز رفتيم ايستگاه پلمبرا پره سر. تنم درد مي‌كرد شب بد خوابيدم.

ساعت 5 عصر الان آستار خريد كرديم و به طرف اسالم و خلخال راه افتاديم. صبح هم رفتيم پره سر و آبشار ويسا در پره‌سر جالب بود. يك پل فلزي بالاي آبشار بود ولي هر جوري بود تا زير آبشار هم رفتيم بقول آقاي شيخ گير داديم!!

توي آستارا هم هوا ابري و باراني است خدا بخير كند مسير اسالم به خلخال كه حتماً الان مه گرفته است.

8 شب خلخال- يه جاي خوبي پيدا كرديم واسه خواب.

 

29/1/85 - صبح باران شديدي مي‌آمد. نزديك ظهر حركت به طرف كلور و شاهرود به قصد آبشار نره‌گر. حركت به طرف آبشار حدود يك ساعت پياده روي آخر سر باران باريد حسابي حسابي خيس شديم. احمد و آقا نقي هم بودن.

پنير و ماست محلي هم خريديم با كلي دنگ و فنگ ساعت 4 برگشتيم مهمانسرا غذا خورديم و يه كم خواب عصر هم رفتيم چشمه خلخال. جاي خيلي جالب بود با يه سرتيپ قديمي ارتش هم آشنا شديم كلي حرف زد. ميگن اين چسمه از يه درياي آب منشا گرفته. خدا عالمه.

 

30/1/85 - راه افتاديم طرف تهران- از مسير خلخال به زنجان خيلي مسير بدي بود. كلاً نقشه گيتاشناسي ايراد داشت كلي علاف و گيج شديم تا بالاخره به اتوبان زنجان رسيديم. گنبد سلطانيه زنجان هم رفتيم واقعا كه هر وقت ديديمش در حال تعمير بود. عين آدمايي كه دايم مريضن-  ساعت6 رسيديم تهران. فعلا بای

سفر به بلندترین آبشار ایران - مجید اسکندری

چاپ شده در روزنامه ايران يكشنبه 10 دي ماه 1391

آبشارهای ایران اگرچه از نظر ارتفاع قابل رقابت با آبشارهای بلند جهان نیستند ولی علاوه بر بلندی، شاخصه های دیگری نیز مانند عرض آبشار، حجم آب خروجی آبشار، یکپارچه یا چند پله ای بودن آبشار و همچنین عواملی محیطی دیگری چون اقلیم منطقه و جاذبه های طبیعی اطراف آبشار و همینطور باورهای اهالی بومی نیز می تواند در شهرت آنها موثر باشند. تاکنون مطالعه دقیق و جامعی در مورد ارتفاع آبشارهای مهم ایران صورت نگرفته ولی با توجه به تجربیات متخصصین طبیعت گردی و نظرات اهل فن، می توان آبشار لاتون آستارا را با ارتفاع 105 متر بلندترین آبشار ایران دانست، بعد از آن، آبشارهای وروار و سرنکوه در کوه های جبال بارز کرمان با ارتفاعی حدود 100 متر و آبشارهای شوی در سالن کوه دزفول و پیران کرمانشاه واقع در منطقه ریجاب با ارتفاعی بالغ بر 80 متر قرار دارند. برای محاسبه ارتفاع آبشار، ملاک اصلی ارتفاع ریزشگاه اصلی در نظر گرفته می شود که آب آن به حالت پرتابی در آمده و محل هایی که جریان آب به حالت لغزشی در آمده اند، جزو ارتفاع آبشار محسوب نمی گردند ولی پر واضح است که نمای جذاب هر آبشاری می تواند از هر دو حالت پرتابی و لغزشی تشکیل شده باشد.

آبشار لاتون با طول و عرض جغرافیایی 38 درجه و 19 دقیقه عرض شمالی و 48 درجه و 43 دقیقه طول شرقی در شهرستان آستارا، شهر لوندویل و روستای کوته کومه واقع شده است. آبشاری به ارتفاع تقریبی 105 متر که از محل ریزش آن تا مکانی که آب آن به جریان رونده مبدل می شود نیز دارای دو پله بلند دیگر می باشد. حجم آب ریزشی آبشار در ماههای مختلف سال متغیر است ولی به طور دایمی در تمام فصول در جریان است.

مبدا حرکت روستای كوته‌كومه در 17 کیلومتری جنوب آستارا است. این روستا آخرین نقطه ای است که می توان با وسیله نقلیه ادامه داد. آبگرم درمانی این روستا و چشم اندازهای کم نظیر آن هر ساله پذیرای صدها گردشگر و کوهنورد طبیعت دوست است. به منظور رفاه حال مسافران امكانات اقامتی محدودی به شكل خانه‌های روستایی یا سایر امكانات برای گردشگران در این روستا در نظر گرفته شده است و مسافرانی كه قصد اقامت داشته باشند می‌توانند با استفاده از این امكانات تجربه شب‌خوابی و شب مانی در فضای جنگلی و استفاده از هوای كوهستان و طبیعت را برای خود ثبت كنند. پیاده روی طولانی مسیر از این روستا آغاز می شود. برای رسیدن به آبشار حدود 4 ساعت پیاده روی تقریبا نفس گیر نیاز است که البته می توان با سعه صدر و آرامش و عکاسی توام باشد.

با توجه به هوای نسبتا گرم و شرجی این منطقه، بهتر است سفر به این ابشار فوق العاده زیبا در اوايل بهار يا اواخر زمستان انجام شود. برای رسیدن به آبشار مسیر پاکوب مشخصی تعبیه نشده است و در طول مسير می بایست حتما با يك گروه عبوري و یا یک راهنمای محلی همراه شويد زيرا در ميان انبوه درختان، احتمال گم كردن مسير كم نيست. مسير آبشار واقعا زيبا و بکر و به قولی قطعه‌ای از بهشت است. ابتداي مسير از يك دامنه كوهستاني با درختان جنگلي شروع شده و در ادامه قسمتي از مسير را نيز در كنار رودخانه طي مي‌كنيد. در حاشيه رودخانه لوندويل يكي از زيباترين جنگل‌هاي گيلان با انبوهي از درختان آلو، گلابي، گردو، فندق و سيب وحشي وجود دارد كه در سه فصل از سال، سرسبزي و زيبايي خود را حفظ مي‌كند. پیمایش زمستانه این مسیر هم با توجه به جلوه های خاص ان، خالی از لطف نیست ولی نیاز به تجهیزات و وسایل کافی دارد. پس از گذشتن از اين جنگل پر درخت، وارد كوهستان و سپس مراتعی زیبا می شوید که حتی در فصول سرد سال نیز از انواع گیاهان و سرخسهای انبوه پوشیده شده اند.در طول مسیر وقتی به مناظر پایین دست نگاه می کنید، تفاوت های مشخصی را در تیپ و نوع پوشش گیاهی و جغرافیایی منطقه به وضوح می بینید كه به حدفاصل اين تغییرات پوشش گیاهی و اکوسیستم، اصطلاحاً اكوتون مي‌گويند.

شهرستان لوندويل يکی از زيباترين مناطق سياحتي گيلان است كه با آبشار معروف لاتون بر خود مي‌بالد. اگر در فصولی بجز زمستان قصد سفر به لوندویل را دارید، مطمئن باشید كه ساحل این شهر و ساحل صدفی و کم نظیر آن آنقدر جذابیت دارد كه بتواند یك روز زیبا و جذاب دریایی را برای‌ شما و خانواده یا دوستان‌تان رقم بزند. علاوه بر این ساحل حویق و ساحل گیسوم منطقه تالش كه به جهت پیوستگی جنگل به دریا موقعیتی منحصر به فرد در میان سواحل خزر دارد با فاصله‌ای كمتر از یك ساعت قابل دسترسی است. در كنار این جاذبه‌های طبیعی اماكنی مانند امامزاده ابراهیم و قاسم، آرامگاه بابا حسن از عرفای منطقه، آرامگاه محمد دوست در قره‌سو و آرامگاه باباعلی در روستای باباعلی نیز می‌تواند توجه خانواده‌ها را به خود جلب كند.

بعد از حدود یک ساعت پیاده روی سيماي آبشار لاتون که ارتفاعي بلند به پايين میريزد، از دور قابل مشاهده است. این منظره آنچنان ديدنی و آرامش‌بخش است که چند دقیقه ای مبهوت زیبایی آن می شوید. در بالای آبشار نیز قله ستبر آسبیناس نمایان است.  قله آسبيناس بلندترين قله این منطقه با ارتفاع ۲۰۰۵ متر از نزديكي آبشار قابل رويت است. صخره‌هاي قلعه‌مانند، در نوك قله، زيبايي خاصي به آن بخشيده است. رودخانه لوندويل به طول هفده كيلومتر از دامنه‌هاي شرقي كوه آسبيناس سرچشمه گرفته و با شيب تندي به سمت كوته‌كومه و لوندويل حركت كرده و در دشت ساحلي خزر پس از كم كردن سرعت به دريا مي‌پيوندد. اين رودخانه در مسير خود مزارع و باغات بسياري را آبياري مي‌كند.

صدايی که از ضربات شلاق‌گونه آب به تخته‌سنگ‌های پايين آبشار بلند مي‌شود از دور قابل شنیدن است و تجلي غرور و استقامت صخره‌هاي كوه ستبر آسبيناس است. پیمایش قسمت پایانی مسیر چندان دشوار نیست و در کنار آبشار نیز امکان برپایی کمپ و چادر مهیا است. گردشگران و كوهنورداني كه چند ساعت پياده‌روي كرده‌اند با ديدن زيبايي اين آبشار، خستگي مسير را فراموش مي‌كنند و پودر آب نيز با لطافت صورت‌هايشان را نوازش مي‌دهد تا اوج آرامش و زيبايي طبيعت را لمس كنند. در اين منطقه همچنين آبشار‌هايي مانند آبشار باباعلي و آبشار ميه‌كومه نيز در بين اهالي و كوهنوردان معروف هستند. پیشنهاد می کنیم طبیعت زمستانه آستارا و تالش را نیز تجربه کنید. 


+ نوشته شده در  ۸۶/۰۹/۲۵ساعت 10:0  توسط مجید اسكندری  |